Hrad Špilberk

Hrad Špilberk (Německy: Spielberg) je starý hrad ležící na vrcholu kopce v brněnské městské části Brno-střed, na západě katastrálního území Město Brno. Hrad patří k objektům Muzea města Brna. Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století českým králem Přemyslem Otakarem II. a během staletí procházel mnoha výraznými proměnami. Z čistě gotického hradu českých králů se ve druhé polovině 17. století proměnil v mohutnou barokní pevnost. Jeho nedílnou součástí se stala obávaná věznice - kasematy.

Po bitvě na Bílé hoře byla věznice poprvé využita k uvěznění vedoucích moravských členů odboje proti Habsburkům. Jedním ze známých vězňů je i pandur baron František Trenck, který roku 1749 ve vězení zemřel.

V roce 1783 rozhodl císař Josef II. zřídit na Špilberku vězení pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince. Kromě starší vězeňské budovy bylo přebudováno horní patro severních kasemat (josefínský trakt). Po dokončení sem byli přesunuti první vězni v červnu 1784. V prosinci 1784 pak byl proveden další císařův příkaz, aby do nejhorších kasemat v dolním patře byli vsazeni zločinci odsouzení na doživotí. Proto zde bylo postupně vytvořeno 29 jednotlivých kobek, sbitých ze silných trámů i prken, k nimž byli vězňové trvale přikováni. V druhé polovině roku 1785 bylo na vězení upraveno i horní patro jižních kasemat, které však začal využívat až Josefův nástupce Leopold II. (Leopoldův trakt). Leopold však byl rozhodně osvícenějším panovníkem.

V květnu 1790 zrušil celé vězení doživotně odsouzených v dolních kasematech včetně trestu přikování a zavedl i další zmírnění pro všechny odsouzence. Horní patro kasemat nadále sloužilo jako vězení až do počátku 30. let 19. století.

Od 10. června 1841 do 29. května 1855 zde byl uvězněný vězeň č. 1042, vlastním jménem Václav  Babinský.

www.spilberk.cz

Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff