Park na náměstí 28. Října

Park na náměstí 28. Října.

obrázekPoloha: Park leží na náměstí 28. Října a z jižní strany je ohraničen ulicí Kudelovou

GPS: 49.2029217N, 16.6128681E

Spojení MHD: v blízkosti zastavují linky č. 3, 5, 9, 67.


Historie

Když se koncem 80. let 18. století vysušil tzv. Hutterův rybník, jeden z osmi rybníků na řece Ponavě, začala kolem jeho dvouhektarové plochy vznikat rezidenční čtvrť. Na ploše dna pak vznikaly různé dřevěné stavby, které využívaly umělecké spolky, cirkusy a divadla.

V letech 1898-1902 došlo k výsadbě alejí javorů a lip, a tím byl položen základ tomuto parku. Mezi alejemi pak vznikala dětská hřiště, zatravněné plochy a vprostřed parku vévodila fontána s bazénem a sochou dívky.

Od roku 1927 zde byl umístěn pomník s bustou Josefa Merhauta od Emila Hlavici. Tento pomník byl však již v roce 1930 přesunut do blízkých Lužánek.

V roce 1960 proběhla významná rekonstrukce parku. Dochází k odstranění bazénku a na jeho místo je instalováno sousoší s názvem Dívky po koupeli, nebo také Toaleta vytvořené Sylvou Lacinovou-Jílkovou a Luborem Lacinou.

Současnost

Za svoji dnešní podobu vděčí park zejména rekonstrukci z let 2002 až 2003, která proběhla v souvislosti s pracemi na vodovodní a kanalizační síti. Zejména byla obnovena alejní promenáda, a to výsadbou již vzrostlých stejnověkých stromů.

Park je členěn na tři části:
- odpočinkovou zónu s květinovým parterem, lavičkami a odpočívadly
- pobytový trávník určený pro různé druhy sportovních i relaxačních aktivit
- dětské hřiště plné nejrůznějších prvků, které bylo rekonstruováno v letech 2004 a 2006.


V parku je možné se věnovat například těmto činnostem:
piknik, opalování, freesbee, běh, jogging, ležení na trávě, ležení na dece, houpání, slackline, fotbal, hra na slepou bábu, žonglován
© p.h. 2013

googlemaps

Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff