Park Marie Restituty

IW148SEP200IWRPark v Brně - Husovicích je přístupný z ulic: Rotalova, Elgartova, Hálkova, Provazníkova.

GPS: 49°12'49.791"N, 16°37'44.699"E

Spojení MHD: Nejblíže je autobusová zastávka Merhautova s linkami č. 25, 26, 53, 57, 84. Ze zastávek Tomkovo náměstí a Náměstí Republiky, kde jezdí linky č. 4 a 57 je to přibližně 400m.

Historie


Tento park o rozloze přes jeden hektar, někdy též pro jeho sklon nazývaný „šikmý“, leží jako mnohé parky na území bývalého hřbitova. Husovický hřbitov „Pod Petraly“ fungoval mezi lety 1854 a 1961. Po dvacetileté tlecí lhůtě byly v roce 1983 ostatky exhumovány a většina z nich přenesena na brněnský ústřední hřbitov. Na přání některých pozůstalých však některé ostatky zůstaly na místě. Z významných osobností zde odpočíval brněnský novinář a zakladatel Rovnosti Pankrác Krkoška.

Park je pojmenován po husovické rodačce Heleně Kafkové (1894-1943), která jako řeholní sestra přijala řádové jméno Marie Restituta. Tato statečná žena a vynikající zdravotní sestra působila nejprve na operačním sále v nemocnici v Mödlingu, později  jako vrchní sestra a asistentka doktora Stöhra v nemocnici ve Vídni. Navzdory své hluboké zbožnosti jí byly cizí asketické stravovací návyky a díky své náklonnosti k pivu a guláši měla nadváhu.

Osudným se této zásadové ženě stal protinacistický postoj. Jeden z lékařů a člen SS ji udal, když v jejím koši údajně našel průklepový papír s básní, která zesměšňovala Třetí říši. Marie Restituta byla zatčena přímo na operačním sále a navzdory tomu, že se jí rozšiřování básně neprokázalo, byla odsouzena za velezradu. Dne 30. 3. 1943 byla jako jediná žena-řeholnice nacisty popravena. V roce 1998 byla papežem Janem Pavlem II. prohlášena za blahoslavenou a od roku 1999 nese, na návrh brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, park jméno Marie Restituty.

Současnost


Park Marie Restituty je velmi klidný a nabízí mnoho prostoru pro relaxaci. Lavičky ve stínu starých mohutných stromů i na slunci, větší travnaté plochy a samozřejmě nechybí dětské hřiště, ve východní části parku. Přibližně uprostřed parku se nachází pamětní deska obětem první i druhé světové války a seznam padlých, popravených a umučených občanů Husovic v průběhu druhé světové války. Zajímavostí je stará hřbitovní zeď, táhnoucí se podél jižní strany, směrem od Elgartovy ulice, která pochází již z 19. století.

Parkem vedou tři základní cesty propojující Hálkovu, Elgartovu a Provazníkovu ulici. Směrem k Provazníkově ulici je sklon poměrně strmý a to je také důvod, proč mnoho návštěvníků zůstává spíše ve spodní části. Také proto se mu někdy říká „šikmý“ park.

Nedaleko parku se nachází husovický kostel, který je dominantou celého přilehlého okolí a jeho věž je možné sledovat i z parku.

V parku je možné se věnovat například těmto činnostem: piknik, opalování, venčení psů, freesbee, běh, jogging, válení sudů, ležení na trávě, ležení na dece, houpání, slackline, geocaching, fotbal, hra na slepou bábu, žonglování.

Pro příznivce geocachingu se zde nalézá také keška. Podrobnosti o ní naleznete zde.

© p.h. 2013

googlemaps

Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff