Schreberovy zahrádky

Schreberovy zahrádky

IW158SEP280IWRPoloha: Park trojúhelníkového půdorysu o rozloze 2,4 ha se nachází v brněnské části Černá Pole, mezi ulicemi Lesnická, Jugoslávská a Volejníkova.

GPS: 49°12'29.193"N, 16°37'17.133"E.

Spojení MHD: tramvaje č. 9,11, zastávka Tomanova.

Alternativní název: Šrébráky.


Současnost


V současnosti park nabízí zrekonstruované dětské hřiště vytvořené ve stylu severoamerických indiánů, multifunkční hřiště na fotbal a basketbal a mnoho travních ploch pro různorodé využití. V severní části se nachází tzv. family point a dětská kavárna Hrádek plný hrátek

 Z botanického pohledu je dominantou parku lipová alej a dále se v něm nachází mnoho zajímavých rostlin, jako například platan, ořešák, borovice.

Historie

Od roku 1783 byl v této lokalitě hřbitov určený pro Zábrdovice, Husovice, Židenice, Juliánov i pro vojáky zemřelé v nedalekém lazaretu a pro zemřelé vězně z věznice na Cejlu. Jelikož jeho kapacita nedostačovala, byl postupně v letech 1790, 1793 a 1808 rozšiřován. Později bylo pohřbívání ukončeno, ale hřbitov byl až do roku 1907 udržován.

V roce 1908 byl přeměněn na kolonii tvz. Schreberových zahrádek. Jednalo se o vůbec první zahrádkářskou kolonii na území Rakouska-Uherska. Název parku, který se udržel až do současnosti se pojí se jménem Daniela Gottlieba Moritze Schrebera (1808-1861). Tento výborný ortoped, původem z Lipska již ve své době přišel na to, že městské populaci chybí pohyb potřebný pro správnou činnost pohybového aparátu, kloubů a svalů. Doktor Schreber prosazoval pohyb a aktivity na čerstvém vzduchu. Zahrádkaření a na to navazující zakládání městských zahrádkářských kolonií se i díky jehoh snaze a úsilí stalo velmi populárním. 

Zahrádkářská kolonie zde vydržela až do přelomu 50. a 60. let, kdy byl tento prostor přeměněn v park. V průběhu 70. let byla vybudována dvě dětská hřiště. Další rekonstrukce parku pak proběhly v roce 1998 a dále v letech 2006-2007.

To, že se jedná o bývalý hřbitov je dodnes patrné díky zachované lipové aleji a hlavním cestám ve tvaru kříže.

V parku je možné se věnovat například těmto činnostem: piknik, opalování, venčení psů, freesbee, běh, jogging, válení sudů, ležení na trávě, ležení na dece, houpání, slackline, parkour, geocaching, fotbal, basketbal, vybíjená, hra na slepou bábu, žonglování.

Pro kačery: V parku se nachází keška.  

© p.h. 2013

googlemaps

Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff