Rod Czaderských

Rod Czaderských

obrázekRod Czaderských pocházel z Nýtku u Lvova. Mladý Czaderski studoval na universitě ve Vratislavi, kde se zamiloval do krásné Němky s tělesnou vadou, Marie Rechtenbachové. Snoubenci se vzali, ale po několika letech se rozešli. Rodiny Czaderski a Rechtenbach koupily společně ivanovický zámek, po roce však Rechtenbach odkoupil Czaderského díl a přenechal zámek dceři. Poslední majitel z rodu Czaderských Karel, neúspěšně hospodařil a musel zámek prodat

  Z rodu Czaderských se v polovici minulého století narodily 4 děti:
 1. Maria Rokytová /1857 - 1934/, manžel pohřben na Ústř. Hřbitově
 2. Adelheid Lumnitzerová /1859 - 1943/, manžel pohřben na již. Moravě
 3. Josefa Fišová /1866 - 1939/, provdaná za JUDr. Peregrina Fiši
  JUDr. Peregrin Fiša /1861 - 1923/, brněnský advokát a starosta moravského sokolstva se narodil jako jedno z 12 dětí voskaře a perníkáře v Bystřici nad Pernštýnem. Otec Fiša byl znám jako výborný voskař, který dodával svíce do vídeňské ho Schönbrunnu a do arcibiskupského paláce v Olomouci. Byl velmi dobrý hospodář, našetřil si značný majetek, takže několik synů mohlo studovat. Mladý JUDr. Fiša se oženil s Josefou Czaderskou a
   z manželství se narodily 2 děti:
  1. JUDr. Peregrin Fiša ml. /1891 - 1982/, legační rada, naposled v Praze se oženil s Ludmilou Samohrdovou /1899 - 1956/. Oba jsou pohřbeni v Tuřanech.
  2. Marie se provdala za JUDr. Adolfa Zátureckého /1892 - 1979/, vicepresidenta Nejvyššího soudu /1884 - 1958/, je pohřben na evangelickém hřbitově v Brezně.
    Manželé Záturečtí měli 2 děti:
   1. JUDr. Peter Záturecký, soudce v Bratislavě,
   2. MUDr. Marie Šňupárková, manželka emerit. primáře v Brně u Milosrdných bratří. Paní Marie Záturecká je pohřbena v Tuřanech. V Tuřanech je rovněž pohřben Mieczyslav Czaderski /1857 - 1914/, bratranec, který zemřel v Brněnských Ivanovicích za 1. světové války.
 4. Karel Czaderski, poslední majitel Ivanovic.

Zdroje: Zápis vyprávění paní Záturecké-Fišové pořídil pan Josef Bárta, laskavě poskytla paní Růžena Bártová.

 


Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff