Johann Gregor Mendel

Johann Gregor Mendel

(1822 - 1884)
Narozen v německé selské rodině v Hynčicích (Dnes Vražné) 20.července 1822.
V roce 1843 vstoupil do augustiniánského řádu a stal se novicem v kláštěře sv. Tomáše na Starém Brně. K tomuto rozhodnutí jej dle autobiografie z roku 1850 vedly neutěšené finanční poměry rodičů, kteří jej nadále nemohli ve studiích podporovat.
Studia theologie na Olomoucké univerzitě dokončil v roce 1848.
Navštěvoval přednášky prof.F.Diebla z oboru zemědělských věd na brněnském filosofickém ústavu. Pracoval ve Znojmě jako suplent gymnasia. V roce 1853 ukončil dvouleté studium na Vídeňské univerzitě a začal vyučovat na německém reálném gymnáziu v Brně, kde učil až do roku 1868.
Pokusy s křížením hrachu prováděl v letech 1856 až 1863, kdy pokusy ukončil a novou teorii o přenosu dědičných jednotek publikoval.
V roce 1862 byl zapsán jako pozorovatel u c. k. Ústředního ústavu pro meteorologii a zemský magnetizmus.
V roce 1866 vyšla kniha Versuche über Pflanzen-Hybriden.
V roce 1868 byl zvolen opatem kláštera a v roce 1869 zveřejnil na půdě Přírodovědného spolku v Brně další práci pojednávající o pokusech s křížením rostliny jestřábník.
V roce 1870 je zapsán na petičním archu (petice za založení moravské univerzity) jako meteorolog. Tato drobnost vypovídá o skutečnosti, že mendelovy pokusy s křížením nebyly brány odbornou veřejností vážně. Mendel jako meteorolog byl ve své době mnohem úspěšnější než jako přírodovědec. Byl popularizátorem meteorologie a dnes je prokázáno, že je autorem vůbec první dlouhodobé předpovědi počasí u nás. Jeho popis větrné smršti ze dne  13. října 1870 velmi vysoce hodnotí současní odborníci (Jan Munzar, 1980)
V roce 1883  vážně onemocněl a 6. ledna 1884 zemřel.
Johann Gregor Mendel je pochován v augustiniánské hrobce na brněnském ústředním hřbitově. Requiem při pohřebním obřadu dirigoval Leoš Janáček.
Johann Gregor Mendel vydal 13 publikací, ze kterých ta stěžejní Pokusy s rostlinnými hybridy byla přeložena do všech evropských a většiny světových jazyků.


Tento web provozuje InternetRegion s.r.o.

Kontakt: redakce(a)ebrno.info

Provoz webu zajišťuje WCM aplikace Alff